تاریخ تاسوعا و عاشورا 96 چند شنبه است + متن برای تسلیت

تاریخ تاسوعا و عاشورا 96 چند شنبه است + متن برای تسلیت

در این مقاله تاریخ دقیق تاسوعا و عاشورا و همچنین اطلاعاتی درمورد این دو روز مهم در تقویم مسلمانان و شیعیان جهان قرار داده می شود.

تاسوعا و عاشورا شاید مهم ترین روز در تقویم برای ایرانی است و مدتها قبل برای این روزهای مهم برای عزاداری کردن برنامه ریزی می کنند.

تاریخ تاسوعای 96 هجری شمسی در روز شنبه هشتم مهر ماه مصادف با نهم محرم 1439 هجری قمری و همچین برابر با Saturday, September 30, 2017 میلادی می باشد.

تاریخ عاشورا 96 هجری شمسی در روز یکشنبه نهم مهر ماه مصادف با دهم محرم 1439 هجری قمری و برابر با Sunday, October 1, 2017 میلادی می باشد.

عاشورا روز دهم از ماه محرّم است که اهمیت این روز برای شیعیان به دلیل واقعه عاشورای سال ۶۱ هجری قمری است. امام حسین(ع) در روزعاشورا به همراه یارانش در سرزمین کربلا در جنگ با سپاه کوفه به فرماندهی عمر بن سعد به شهادت رسید.

شیعیان همه‌ساله با آغاز ماه محرم به عزاداری می‌پردازند. مراسم عزاداری در بیشتر مناطق تا روزهای ۱۱ و ۱۲ محرم و در بعضی مناطق تا پایان ماه صفر ادامه می‌یابد. اوج این عزاداری‌ها در روز عاشورا است. این روز در تقویم رسمی ایران، عراق، افغانستان، پاکستان و هند، تعطیل است.

تاریخ تاسوعا و عاشورا 96 چه روزی است و چند شنبه است

تاریخ تاسوعا و عاشورا 96 چند شنبه است + متن برای تسلیت

تاسوعا روز ۹ محرم است. اهمیت این روز برای شیعیان ناشی از واقعه کربلا در سال ۶۱ق. است. در چنین روزی شمر با نامه‌ای از طرف عبیدالله بن زیاد، وارد کربلا شد که در آن از عمر بن سعد خواسته شده بود یا در برخورد با امام حسین(ع) جدیت به خرج دهد یا فرماندهی لشکر را به شمر واگذار کند. عمر سعد از واگذاری فرماندهی به شمر خودداری کرد و آماده جنگ با امام حسین(ع) شد.

با هجوم لشکریان در عصر این روز به خیمه‌گاه حضرت، امام(ع) با فرستادن برادرش حضرت ابلفضل العباس، از آنها خواست که شب را به آنها مهلت دهند.همچنین، در این روز شمر امان‌نامه‌ای برای حضرت عباس (ع) و دیگر فرزندان حضرت ام البنین آورد؛ اما حضرت عباس (ع) نپذیرفت. شیعیانتاسوعا را روز حضرت عباس (ع) به شمار می‌آورند و آن را مانند روز عاشورا گرامی داشته، به ذکر فضائل آن حضرت و سوگواری می‌پردازند. این روز در ایران در کنار روز عاشورا تعطیل رسمی است.

متن تسلیت روز تاسوعا و عاشورای 96

دامن علقمه و باغ گل یاس یکی است

قمر هاشمیان بین همه ناس یکی است

سیر کردم عدد ابجد و دیدم به حساب

 

نام زیبای اباصالح و عباس یکی است

متن تسلیت روز تاسوعا و عاشورای 96

ای آن که غمت مسئله آموز من است

شور غم تو در دل پرسوز من است

روزی که حسین! بر تو من گریه کنم

سوگند به تو که بهترین روز من است

 

عاشورای حسینی تسلیت باد

متن تسلیت روز تاسوعا و عاشورای 96

امام سجاد (ع) :

برای عباس (ع) در روز قیامت منزلتی است

که جمیع شهدا به آن غبطه می خورند

 

عزاداریتان قبول و التماس دعا

متن تسلیت روز تاسوعا و عاشورای 96

خواب برخیز که امروز کسی در خواب نیست

ایـن هـمه تشنه لبی ماهیتش از آب نیست

عـطر خون پر شده بر دامــن هر شـاخه ی گل 

باغبان غافل از آن گل که بر او اراب نیست