آخرین حج پیامبر چه نام داشت و در چه سالی بود | حَجَّةُ الوِداع 

آخرین حج پیامبر چه نام داشت و در چه سالی بود

در این مطلب از سایت تاپ نیوز نام آخرین حج پیامبر چیست قرار داه می شود

آخرین حج پیامبر چه نام داشت

اخرین حج حضرت محمد (ص) حجی بود که پیامبر با خانه کعبه خداحافظی می کند و در پایان این سفر در صحرای غدیر امام علی (ع) رابه جانشینی و امامت انتخاب می کنند. نام اخرین حج پیامبر حَجَّةُ الوِداع است.

حَجَّةُ الوِداع یعنی چه

حَجَّةُ الوِداع یا حج حِجَّةُ البَلاغ است، در این حج آیه تبلیغ در بازگشت از این سفر بر پیامبر نازل شد. از دیگر نام‌های این حج، حِجَّةُ الاسلام است زیرا تنها حجی است که پیامبر در دوره حاکمیت اسلام به جا آورد و مراسم آن طبق آیین اسلام بود.

 بعد از پایان حج و رسیدن مردم به مکانی به نام غدیر خم خداوند به پیامبر دستور داده که اگر جانشین خودت را تعیین نکنی ، رسالت خودت به اتمام نرسانده‌ای. پیامبر فوراً دستور خداوند را اجابت نموده و حضرت علی(ع) را به عنوان جانشین خود معرفی کرد .

ویژگی‌های حَجَّةُ الوِداع

پیامبر(ص) از زمان ورود به مکه تا هشتم ذیحجه در خانه‌ای منزل نکرد، بلکه در خیمه‌ای در بیرون مکه، در اَبْطَح (بَطحاء)، به سر برد.در این سفر، پیامبر(ص) با پارچه هایی که بافت یمن بود، کعبه را پوشاند.

 حضرت به اهل مکه و مجاوران آنجا توصیه کرد که مَطاف، حجرالاسود، مقام ابراهیم(ع)، و نیز صف اول نماز جماعت را از دهم ذیقعده تا برگشت حجاج، به آنان اختصاص دهند.

 آن حضرت، مانند پیشینیان، حجاج را اطعام کرد. خطابه کوتاهی از آن حضرت روایت شده که در مسجد خیف در منا ایراد کرد. 
امام علی(ع)، که با گروهی از یمن آمده بود، در مکه به پیامبر(ص) پیوست. اعلام ولایت امیرالمؤمنین در غدیر خم هنگام بازگشت از این سفر و گرفتن بیعت از اصحاب، نیز در این سفر صورت گرفت.